نمایش خبر

دستورالعمل جدید صادرات و ترانزیت کالای نفتی

دستورالعمل جدید صادرات و ترانزیت کالای نفتی

با توجه به اخبار ارسالی به نقل از گمرک ایران ، مسعود کرباسیان در خصوص توافق با وزارت نفت بر سر تشریفات ترخیص محموله های صادراتی مشتقات و فرآورده های نفت و گاز ، گفت: در این دستورالعمل توافق کردیم حذف خوشنامی از تشریفات گمرکی فرآیند صادرات میعانات گازی و فرآورده ها و مشتقات نفتی، با هدف حمایت از تمامی تولیدکنندگان فرآورده های نفت ، گاز و پتروشیمی به منظور افزایش صادرات صورت گیرد ، در واقع با اجرای دستورالعمل جدید ، تمامی شرکت های صادرکننده فرآورده ها و مشتقات نفتی، مشمول تسهیلات گمرکی می شوند و عملیاتی شدن این دستورالعمل منجر به تسهیل و تسریع انجام تشریفات گمرکی مربوط به صادرکنندگان فرآورده ها و مشتقات نفتی به ویژه واحدهای تولیدی صادراتی خواهد شد.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران افزود: طبق دستورالعمل قبلی ؛ صادرکنندگان این حوزه به منظور برخورداری از تسهیلات گمرکی ، ملزم به طی تشریفات اداری طولانی جهت اخذ گواهی خوشنامی بودند که با اجرای دستورالعمل اخیر ، با حذف فرآیند خوشنامی موافقت شد و در نتیجه کلیه واحدهای تولیدی فعال در امر صادرات می توانند محصولات دارای کد استانداردسازی خود را (که نیازمند اخذ کد استانداردسازی است) با استفاده از تسهیلات موصوف از کشور صادر کنند. ضمن اینکه حذف فرآیند خوشنامی ، علاوه بر تسهیل و کوتاه کردن زمان انجام تشریفات صادرات ، مانع ایجاد امتیازات احتمالی برای برخی افراد خاص نیز خواهد شد.

وی تصریح کرد: در دستورالعمل قبلی ، امکان خروج محمولات صادراتی قبل از وصول نتیجه آزمون محموله صرفا برای شرکت های خوشنام امکان پذیر بود که با دستورالعمل جدید تمامی شرکت های فعال در بخش تولید و صادرات محصولات و فرآورده های نفتی و گازی که تولیدات آنها استانداردسازی شده است مشمول این تسهیلات گمرکی می شوند.

به گفته کرباسیان ، همچنین در دستورالعمل جدید به منظور شفاف‌سازی نحوه اقدام در مواردی که از سوی سازمان ملی استاندارد ایران ، نتیجه آزمون با اظهار انجام شده در گمرک مغایر اعلام می شود، ضوابط جامع‌تری نسبت به دستورالعمل قبل تبیین شده که این امر اعمال سلیقه در موارد موصوف را به حداقل رسانده و از طولانی شدن امر رسیدگی به پرونده‌های اختلافی جلوگیری می کند. ضمن اینکه در دستورالعمل جدید به منظور ایجاد وحدت رویه در انجام تشریفات صادرات رسمی وزارت نفت و شرکت‌های تابعه آن وزارتخانه نیز فرآیند مشخصی تدوین و تبیین شده است.

وی خاطرنشان کرد: هدف اصلی در این دستورالعمل حمایت از واحدهای تولیدی و صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی است و البته حمایت از سرمایه در گردش آنهاست که سهم عمده ای در اقتصاد کشور دارند و می توان از پتانسیل واحدهای تولیدی پتروشیمی و تولیدکنندگان فرآورده ها و مشتقات نفتی برای توسعه صادرات، بیشتر و بهتر استفاده کرد.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: تسهیل در انجام تشریفات گمرکی این محموله ها قدرت رقابت پذیری واحدهای تولید و صادرات فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی را افزایش می دهد. البته علاوه بر تسریع در ترخیص این محموله ها، این دستورالعمل منجر به سالم سازی و شفاف سازی فرآیندهای تجارت خارجی فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی هم خواهد شد که این موضوع را هم ما در اصلاح و بهبود این دستورالعمل در نظر داشتیم و بسیار هم مهم بود.

وی افزود: در زمان اجرای دستورالعمل قبل، خروج محمولات صادرکنندگانی که موفق به اخذ گواهی خوشنامی نمی شدند، موکول به وصول نظریه سازمان استاندارد یا تودیع سپرده نقدی یا ضمانت‌نامه بانکی به میزان سه برابر ارزش محموله براساس قیمت بین‌المللی نفت و گاز بود که انتظار وصول جوابیه سازمان استاندارد، با توجه به طولانی بودن (به مدت ۲۰ روز به صورت میانگین)، منجر به توقف طولانی مدت کامیون‌های حامل محمولات مذکور و در نهایت افزایش هزینه تمام شده صادرات و نیز افزایش خطرات احتمالی ناشی از نگهداری کالاهای قابل اشتعال در اماکن گمرکی می شد. ضمن اینکه تودیع تضمین نیز با توجه به مبلغ آن، بار مالی زیادی را به صادرکنندگان تحمیل و کمبود نقدینگی واحدهای تولیدی را تشدید می کرد.

وی افزود: همچنین برخی از تولیدکنندگان جهت فرار از این مشکلات، به دارندگان گواهی خوشنامی مراجعه و تولیدات خود را به نام واحدهای خوشنام صادر می کردند که این امر موجب بروز موارد متعددی از انتقال مالکیت‌ در محمولات صادراتی شده بود. بنابراین در دستورالعمل اخیر، مشکلات اشاره شده مرتفع شده و کلیه واحدهای تولیدی مطابق مفاد ذکر شده در این دستورالعمل، امکان استفاده از تسهیلات را دارند. کاملا روشن است که دستورالعمل جدید منجر به استفاده بهتر از پتانسیل واحدهای تولیدی فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین نقدینگی این واحدها می کند و شاهد رشد صادرات و تولیدات این محصولات خواهیم بود، ضمن اینکه تاثیر این اقدامات بر سالم سازی و شفاف سازی نیز قابل توجه خواهد بود که البته از اهداف پیاده سازی دستورالعمل جدید هم هست.

معاون وزیر اقتصاد افزود: معیارها و مسائلی که بر اساس آن دستورالعمل جدید تدوین شده بر مبنای کمک به صادرکنندگان و حمایت از افزایش صادرات و استفاده بهتر از پتانسیل های واحدهای تولیدی فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی بوده که در بخش رسیدگی به اعتراضات احتمالی هم تسهیلات جدیدی پیش بینی شده است و در راستای رعایت حقوق مکتسب صادرکنندگان، دستورالعمل جدید ساز وکار مشخصی را برای رسیدگی به اعتراضات احتمالی صادرکنندگان به نظرات سازمان استاندارد به صورت شفاف تبیین کرده که این امر، ضمن تسریع روند رسیدگی به اعتراضات، از مکاتبات غیر ضرور با سازمان‌های همجوار نیز جلوگیری خواهد کرد.

وی گفت: در دستورالعمل قبلی، علی‌رغم جایگاه حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار و مکانیزم کشف قیمت کالاهای عرضه شده در بورس، کالاهای صادراتی که عیناً از رینگ صادراتی بورس خریداری می شدند، فاقد تسهیلات اجرایی بودند. اما با اجرای دستورالعمل جدید، انجام تشریفات صادرات کالاهایی که عیناً از رینگ صادراتی بورس خریداری می شوند با اخذ تعهد از صادرکننده صورت می‌پذیرد و پس از خروج آنها از گمرک ، متعاقباً نسبت به استعلام نظریه سازمان استاندارد اقدام می شود.

رئیس کل گمرک ایران ادامه داد: سوآپ نفت و همچنین ترانزیت سوخت یکی از روش های درآمدزایی برای کشور به کمک رویه های امور گمرکی است و با توجه به اینکه این دستورالعمل کاملا در چارچوب اقتصاد مقاومتی و حمایت از صادرات و بهره گیری از پتانسیل های واحدهای تولیدی نفت، گاز و پتروشیمی است به این موضوع نیز پرداخته شده است و سیاست اصلی و محوری ما در گمرک هم بر اساس تسهیل و توسعه ترانزیت و سوآپ سوخت است. در فصل دوم این دستورالعمل به تفصیل در رابطه با سوآپ نفت خام و فرآورده های نفتی در رویه سوآپ توضیح داده شده و تسهیلات بسیار خوبی با هدف درآمدزایی برای کشور و بهره گیری از پتانسیل های بسیار خوب منطقه ای کشورمان که یکی از اهداف اصلی اقتصاد مقاومتی هم هست در نظر گرفته ایم.

وی افزود: همچنین در فصل سوم این دستورالعمل به موضوع ترانزیت سوخت پرداخته شده و البته تسهیلاتی که قرار هست در جهت تسهیل و توسعه ترانزیت سوخت ارائه شود. امیدوارم که با عملیاتی شدن دستورالعمل جدید فرآیندهای صادرات، ترانزیت و سوآپ نفت خام، میعانات و مشتقات نفتی شاهد بهره گیری بهتر از پتانسیل واحدهای تولیدی پتروشیمی و همچنین فصل جدیدی از سوآپ نفت و تسهیل ترانزیت سوخت با ارائه تسهیلات ویژه گمرک باشیم که به نظر من دستیابی به این اهداف با توجه به توافقات اخیر با وزارت نفت و همچنین بسترهایی که با گمرک الکترونیک و هوشمندسازی تمامی رویه های گمرکی فراهم شده کاملا امکان پذیر است.

هدف حمایت از تولید است

رییس کل گمرک ایران حمایت از تولید را رویکرد اصلی این دستورالعمل دانست و گفت: هدف اصلی در این دستورالعمل حمایت از واحدهای تولیدی و صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی است و البته حمایت از سرمایه در گردش آنهاست که سهم عمده ای در اقتصاد کشور دارند و می‌توان از پتانسیل واحدهای تولیدی پتروشیمی و تولیدکنندگان فرآورده‌ها و مشتقات نفتی برای توسعه صادرات، بیشتر و بهتر استفاده کرد.

کرباسیان یادآور شد: تسهیل در انجام تشریفات گمرکی این محموله‌ها قدرت رقابت پذیری واحدهای تولید و صادرات فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی را افزایش می‌دهد.

وی ادامه داد: البته علاوه بر تسریع در ترخیص این محموله‌ها، این دستورالعمل منجر به سالم سازی و شفاف سازی فرآیندهای تجارت خارجی فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی هم خواهد شد‌ که این موضوع را هم ما در اصلاح و بهبود این دستورالعمل در نظر داشتیم و بسیار هم مهم بود.

کوتاه شدن فرآیند رسیدگی به امور گمرکی

کرباسیان یادآور شد: در زمان اجرای دستورالعمل قبل، خروج محمولات صادرکنندگانی که موفق به اخذ گواهی خوشنامی نمی‌شدند، موکول به وصول نظریه سازمان استاندارد یا تودیع سپرده نقدی یا ضمانت‌نامه بانکی به میزان سه برابر ارزش محموله براساس قیمت بین‌المللی نفت و گاز بود.

وی ادامه داد: در این فرآیند انتظار وصول جوابیه سازمان استاندارد، با توجه به طولانی بودن (به مدت ۲۰ روز به صورت میانگین)، منجر به توقف طولانی مدت کامیون‌های حامل محمولات نامبرده و در نهایت افزایش هزینه تمام شده صادرات و نیز افزایش خطرات احتمالی ناشی از نگهداری کالاهای قابل اشتعال در اماکن گمرکی می‌شد.

کرباسیان یادآور شد: همچنین تودیع تضمین نیز با توجه به مبلغ آن، بار مالی زیادی را به صادرکنندگان تحمیل و کمبود نقدینگی واحدهای تولیدی را تشدید می‌کرد.

رییس کل گمرک تاکید کرد: در رویه قبلی برخی از تولیدکنندگان برای فرار از این مشکلات، به دارندگان گواهی خوشنامی مراجعه و تولیدات خود را به نام واحدهای خوشنام صادر می‌کردند که این امر موجب بروز موارد متعددی از انتقال مالکیت‌ در محمولات صادراتی شده بود. بنابراین، در دستورالعمل اخیر، مشکلات اشاره شده مرتفع شده و همه واحدهای تولیدی مطابق مفاد ذکر شده در این دستورالعمل، امکان استفاده از تسهیلات را دارند.

کرباسیان معتقد است، دستورالعمل جدید منجر به استفاده بهتر از پتانسیل واحدهای تولیدی فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی و نقدینگی آنها می‌شود و شاهد رشد صادرات و تولیدات این محصولات خواهیم بود.

وی گفت: تاثیر این اقدامات بر سالم سازی و شفاف سازی نیز قابل توجه خواهد بود که البته از اهداف پیاده‌سازی دستورالعمل جدید هم هست.

تگ ها